ימים: א -ו: 8:00-19:00 ויום ו': 8:00 - 12:00
לייעוץ חייגו עכשיו

072-3945777

כמה עולה עריכת צוואה

צוואה של אדם היא מסמך חשוב מאין כמותו המבטיח שגם לאחר שאדם הולך לעולמו, הוא מחליט לגבי הונו ורכושו, מי יקבל אותו ומה יקבל כל אחד.

צוואה צריכה להיות מנוסחת וערוכה בהתאם להוראות החוק ולכן, חשוב מאוד לקבל סיוע משפטי מעורך דין המתמחה בתחום הצוואות והירושות. ישנם לא מעט היבטים משפטיים הנוגעים לצוואות, מעמדן החוקי, משמעותן והתוקף המשפטי שלהן.

כמה עולה עריכת צוואה - עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'

על עורך הדין שלכם להיות מומחה בתחום, להכיר פסקי דין, חוקים, עדכונים בחוק וכו', כדי לתת לכם את המידע היעיל ביותר שבעזרתו תכתב צוואה מקצועית וברת תוקף משפטי.

מחירי צוואות

המחיר של עריכת צוואה על ידי עורך דין, מתחיל מרף של 1500 ₪ עבור צוואה סטנדרטית, של אדם שהונו אינו יוצא דופן, ומגיע לסכום של 3500 ₪ במידה וקיים לאדם רכוש רב, נכסים ומגוון הוראות מפורטות לחלוקת הרכוש.

ישנם אנשים הבוחרים לכתוב את צוואתם בכוחות עצמם, במקרה זה הם כמובן חוסכים את עלות עריכת הצוואה על ידי עורך דין מומחה אולם, החיסכון הזה עלול לעלות הרבה מאוד כסף בהמשך, אליו תתווסף כנראה גם עוגמת נפש משמעותית למשפחת הנפטר.

בבואכם לכתוב ולערוך צוואה, ישנן ארבע אופציות לביצוע: עריכת צוואה בנוכחותם של עדים אותם בחרתם, עריכת צוואה בפני אחת הרשויות הרלוונטיות, עריכת צוואה בקולכם כלומר, בעל פה, ועריכת צוואה בכתב ידכם. במידה ותעדיפו לערוך צוואה בפני רשות רלוונטית משפטית, תדרשו לשלם על כך אגרה בעבור השירות. במידה ותבחרו בכל אחת האופציות האחרות, ותחליטו להיעזר בעורך דין מקצועי, תדרשו לשלם עבור השירות שלו כמובן.

צוואה בפני עדים – עלויות

אופציה שכיחה ביותר של עריכת צוואה היא צוואה בפני עדים. בהליך זה יש להחתים שני אנשים שאינם בעלי אינטרס בצוואה, כעדים, על מנת שהצוואה תיתפס כאמינה מבחינה משפטית.

במקרה זה אתם יכולים לכתוב את הצוואה בעצמכם או, להיעזר בעורך דין המתמחה בצוואות וירושות. עלויות עורך דין לעריכת צוואה בפני עדים נעות בין 1500 ₪ לצוואה הנחשבת פשוטה, ועד סך של 2500 ₪ לצוואה הנחשבת מורכבת.

צוואה בפני רשות – עלויות

עריכת צוואה בפני רשות משפטית רלוונטית נחשבת גם כן לאופציה נפוצה למדי. ישנם אנשים שבוחרים אופציה זו מכיוון שהיא נתפסת בענייהם אמינה, בשל העובדה שהיא מקבלת אישור של רשות משפטית כגון: שופט בית משפט, שופט בית דין רבני, רשם הירושות ואפשר גם אצל עורך דין נוטריון.

כשניצבים בפני דיין, שופט או רשם הירושות, צריך לבצע תשלום אגרה בעבור קבלת האישור המשפטי. במידה ובחרתם להתייצב מול עורך דין נוטריון, לא תידרשו לשלם אגרה אבל, תשלמו לנוטריון עבור השירות שלו והאישור שינפיק עבורכם.

מחיר האגרה שיש לשלם עבור קבלת אישור מרשות משפטית: שופט, דיין או רשם הירושות, עומדת על סך של 250 ₪, אותם ניתן לשלם באון ליין או, באמצעות שובר בדואר או, בעמדת תשלום ייעודית, אוטומטית, הממוקמת במשרדי רשם הירושות. אגרה לבית דין רבני משולמת באמצעות אתר הרבנות או בבית הדין הרבני עצמו.

במידה והחלטתם להתייצב מול עורך דין נוטריון, מחיר האישור של עריכת הצוואה יעמוד על סך של 245 ₪, במצב בו אדם אחד בלבד חותם על הצוואה. במידה ונדרשות חתימות נוספות, תשלמו עבור כל חותם נוסף סך של 130 ₪. חשוב לדעת, ככל שבחרתם לעמוד מול נוטריון, זכרו, מדובר בעורך דין לכל דבר ועניין, ובמידה והוא יהיה זה שינסח ויערוך עבורכם את הצוואה, תדרשו לשלם לו בנפרד עבור שירות זה, סכום שינוע בין 1200 ₪ ל- 1500 ₪, תלוי במורכבותה של הצוואה.

צוואה בכתב יד – עלויות

במידה ואתם בוחרים לערוך צוואה בכתב ידכם כלומר, אתם כותבים את הצוואה, ללא סיוע של עורך דין, לא תידרשו לשלם כל תשלום בגין פעולה זו. אולם, קחו בחשבון שמדובר בהימור גדול, וקיימים מקרים בהם רשם הירושות אינו מאשר את הצוואה בשל אי עמידתה בסטנדרטים המשפטיים הנדרשים. החנם הזה עלול להתברר בהמשך כיקר מאוד, מעצבן ומתסכל. ניתן לבצע צוואה בכתב יד תוך קבלת ייעוץ משפטי מעורך דין ולשלם עבור הייעוץ סך של 1200 ₪ בממוצע.

צוואה בעל פה – עלויות

צוואה בעל פה היא צוואה חריגה והיא מתבצעת במצב שבו עורך הצוואה נמצא על ערש דווי, ללא יכולת פיזית לכתוב את הצוואה בכוחות עצמו. במצבים כאלה האדם הנוטה למות ומבקש לערוך את הצוואה, משמיע בקולו את צוואתו בפני שני עדים, שתפקידם לכתוב את הדברים שהוא אומר. המסמך שיתקבל לאחר שהאדם יסיים להכתיב את הדברים, ישמש כצוואה לאחר שיוגש לרשם הירושות. יש לשלם אגרה במשרדי רשם הירושות ועל פי רוב, לאחר 30 ימים יתקבל אישור הרשם לצוואה (קיום צו ירושה). אגרת ההפקדה היא בסך של 110 ₪.

מהי צוואה הדדית ומה עלות עריכתה?

צוואה הדדית בשונה מצוואה סטנדרטית, היא צוואה המבטאת את רצונם של שני בני זוג, להוריש, האחד לשני, את רכושם המשותף, במקרה ואחד מהם ילך לעולמו. בכל הקשור לעלות העריכה של צוואה מסוג זה, מדובר בצוואה מעט יותר מורכבת ולכן, מחירה גבוה יותר מזה של צוואה סטנדרטית ונע בין 1500 ל- 1800 ₪, למקרה שאין מדובר ברכוש גדול. במקרים בהם קיים רכוש רב לבני הזוג, עריכת הצוואה תיחשב מורכבת יותר, והמחיר יכול להאמיר גם לסך של 3000 ₪.

הגורמים המשפיעים על מחירה של כל צוואה מכל סוג

ישנם שני מרכיבים משמעותיים המשפיעים על מחיר עריכת צוואה, אליהם מתווסף אלמנט קטן נוסף, בעל יכולת השפעה משלו.

  • רמת המורכבות של המסמך – צוואה העוסקת במכלול רחב יותר של רכוש וחלוקה היא צוואה מורכבת יותר ולכן, גם יקרה יותר לביצוע. אנשים להם ישנם עסקים פרטיים, נכסים מסוגים שונים מעבר לים, חסכונות מרובים, מניות וכו', נדרשים לצוואה מדויקת ומוקפדת, ובהתאם לכך עלות עריכתה. גם רמת הדיוק ולוחות הזמנים של חלוקת הרכוש, במידה והן מיוחדות, הופכות את הצוואה למורכבת ויקרה יותר. צוואות מורכבות יכולות להגיע לעלות שנעה בין 3000 ל- 4000 ₪.
  • שירות עד לבית הלקוח – במידה והאדם המבקש לערוך צוואה נמצא במצב של מוגבלות תנועה, הוא יכול להזמין עורך דין שיגיע אליו הביתה, בתוספת עלות הנעה בדרך כלל בין 500 ל- 700 ₪.
  • המרכיב המינורי – תוספת מחיר נוספת כרוכה בתשלומי אגרות למיניהן. לאחר עריכת הצוואה ניתן לבצע הפקדה שלה במשרדי רשם הירושות, על מנת שבבוא העת, יהיה קל למצא את המסמך. פרט למקרה של צוואה בעל פה שבה חלה חובת הפקדה של הצוואה אצל רשם הירושות, בכל המקרים האחרים, לא קיימת חובת הפקדה של הצוואה אצל הרשם. עלות אגרת ההפקדה במשרדי רשם הירושות עומדת על סך של 110 ₪ אותם ניתן לשלם במשרדי הרשם, באתר משרד המשפטים באופן מקוון או בדואר.

מחירון לשכת עורכי הדין

לשכת עורכי הדין בישראל מפרסמת גם היא מחירון מומלץ לשירותי עריכת צוואה. בהתאם למחירון הלשכה, המחיר המינימלי לעריכת צוואה עומד על סך של 1838 ₪ בתוספת מע"מ, לצוואה סטנדרטית. מחיר צוואה הדדית עומד על סך של 2687 ₪ בתוספת מע"מ.

במאמר זה דיברנו על:
המחבר

מייל אישי: yerushonlaw@gmail.com | אודותינו | עורכי דין עקראוי את מזרחי בפייסבוק

קצת על משרדנו

משרדנו עוסק זה שנים רבות בדיני צוואות וירושות תוך מתן דגש על יישום רצונו של הלקוח ועריכת המסמכים המשפטיים לפי רצונו ודעתו בדיוק כפי שרצה.

קו המנחה של משרדנו הוא כי רצונו של אדם כבודו והדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר בפעולות אשר יש לבצע לאחר לכתו של המוריש בשיבה טובה לעולם שכולו טוב.
משרדנו נוהג בזהירות יתרה בעריכת צוואות ומוודא כי הלקוח הבין ומודע לתוכן הנרשם בהם וכן שבע רצון מהאופן בו יתקבלו החלטות הנוגעות לענייניו האישיים לאחר פטירתו.

מעבר לעריכת צוואות, למשרדנו ניסיון עשיר ורב בייצוג לקוחות בהליכי התנגדות והגנה על צוואה.

עורך דין צוואות וירושות עקראוי את מזרחי תמונה ראשית - משרד עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'
עוד בנושא:
שתפו אותנו
צרו קשר עכשיו עם
עורך דין צוואות וירושות
לייעוץ חייגו עכשיו
052-5595831
פתח צ'אט
זמינים לשירותך 24/7
לייעוץ ללא התחייבות שלחו הודעה
דילוג לתוכן