ימים: א -ו: 8:00-19:00 ויום ו': 8:00 - 12:00
לייעוץ חייגו עכשיו

072-3945777

השפעה בלתי הוגנת בצוואה

ויכוחים על צוואות וירושות זה אחד הדברים היותר מורכבים במשפחות. המשבר שהמשפחה עברה גם ככה, בגלל הפטירה של המנוח, שלפעמים הוא אב המשפחה, בפתאומיות, מצטרף למשבר נוסף, המלחמות בתוך המשפחה.

השפעה בלתי הוגנת בצוואה - עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'

מה זה בכלל השפעה בלתי הוגנת? איך זה קשור להתנגדות לצו קיום לצוואה? מה הקשר של עורך דין לסיפור? ולמה כדאי לכם לבחור דווקא במשרד עו"ד עקראוי את מזרחי ושות'? כל הפרטים במאמר שלפניכם

השפעה בלתי הוגנת, מה זה אומר?

חוק הירושה, קובע את עילות ההתנגדות לצו קיום צוואה. בין השאר, בסעיף 30 לחוק, ישנה התייחסות נרחבת לעילת ההשפעה הבלתי הוגנת, וכך כתוב בסעיף: " (א) הוראת צוואה שנעשתה מחמת אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית – בטלה (ב) הוראת צוואה שנעשתה מחמת טעות – אם אפשר לקבוע בבירור מה היה המצווה מורה בצוואתו אילמלא הטעות, יתקן בית המשפט לפי זה את דברי הצוואה; אם אי-אפשר לעשות כן – בטלה הוראת הצוואה".

מה זה אומר? במקרים שבהם המצווה היה בזמן עריכת הצוואה תחת השפעה של מישהו ספציפי, אם זה היורש שנכתב בצוואה, ואם זה כל אדם אחר, הצוואה בטלה. השאלה מה היא "השפעה" אינה ברורה כל כך, ונתונה לפרשנות רחבה. מה שכן צריך לדעת זה, שכשמדברים על השפעה בלתי הוגנת, בדרך כלל הכוונה להשפעה יוצאת דופן, ולא השפעה "רגילה", שגרתית.

מה הדרך להוכיח התנגדות לצוואה בעזרת עילת "השפעה בלתי הוגנת"?

במשרד עו"ד עקראוי את מזרחי ושות' מיד ידעו לומר לכם, שבית המשפט, בפרשה הידועה בשם "פרשת גודמן", מונה 4 מבחנים, שכבר הוזכרו גם לפני כן בפסיקות אחרות, אשר בעזרתן ניתן לבחון האם אכן התקיימה השפעה בלתי הוגנת.

מלבד המבחנים הללו, שבודקים את מידת ההשפעה, המתנגד יצטרך להוכיח שהיתה פגיעה, דרך ההשפעה הבלתי הגנת בגמירות דעתו של המנוח, המצווה. לאחר מכן, בשלב השלישי, יצטרך המתנגד להוכיח שאכן יש בכלל ביטוי בצוואה להשפעה בלתי הוגנת, ואולי בכלל לא רואים שיקוף של זה בצוואה עצמה. וכך נאמר בע"א 4902/91 גודמן נ' ישיבת בית המדרש גבוה להוראות ודיינות, בבית המשפט העליון, בעניין ארבעת המבחנים:

  • השפעה כלשהי על המנוח. כלומר, שתהיה איזו שהיא השפעה, עוד לא ברור על ידי מי ומטעם מי על המצווה.
  • יכולת להפעיל השפעה אסורה באופן כללי, של הנהנה מהצוואה כלפי המנוח.
  • אותו אחד שנהנה מהצוואה, יכול להפעיל בצורה כלשהי את השפעתו האסורה – כלומר, צריך שתהיה יכולת פרקטית, כלכלית, של אותו זוכה בצוואה, להפעיל את השפעתו על המצווה, ובכך בעצם לממש את המנוף שיש על המנוח.
  • מבחן התוצאה – אחד המבחנים החשובים הוא השאלה מה התרחש בסוף, האם אפשר לומר על הצוואה שיש בה אינדיקציות לכך שהיא נעשתה בדרך של השפעה בלתי הוגנת? כמובן שזה מצטרף בתור מבחן נוסף למבחנים האחרים.

בהקשר הזה חשוב לציין, גם אם היתה יכולת להפעיל השפעה בלתי הוגנת, השאלה הגדולה, אותה בית המשפט יצטרך לבחון, זה האם התוצאה שנגרמה לבסוף, כלומר, האם הצוואה בסוף, מנוסחת על פי ההשפעה הזאת.

השלכות על הצוואה

במקרים רבים, המתנגדים לא חושבים על כלל ההשלכות שעלולות להתרחש כתוצאה מהשפעה בלתי הוגנת בניסוח הצוואה. גם אם זה רק קשר בעקיפין, וגם אם זה ממש טובת הנאה שיש לזוכה כלפי המצווה, או כל דבר אחר שיכול לשנות את שיקול הדעת של המצווה, בסוף, יש לזה השלכות דרמטיות.

כמובן שהתרחיש הקיצוני הוא שינוי הצוואה באופן שמיטיב עם צד מסוים או עם יורשים ספציפיים, כשרצונות היסודי, האמתי, של המצווה הוא בכלל להוריש, או לחלק את הרכוש, בצורה אחרת לגמרי, ולאנשים אחרים. ישנן גם השלכות קצת פחות דרמטיות, אבל המכנה המשותף בכולם הוא אי קיום רצונו האמתי של המוריש, בשל לחץ לא הגון מטעם גורמים מסוימים. זה מה שיגידו לכם במשרד עו"ד עקראוי את מזרחי ושות'.

איך ניתן להגן על קיום צוואה כשמועלות טענות ביחס להשפעה בלתי הוגנת?

בין השאר, ניתן לומר שמצבו הפיזי והמנטלי של המוריש לא מיטבי. נכון, במקרים מעין אלה, כשהמוריש תלוי בסביבה, החשד המרכזי הוא חשד להשפעות זרות, או ניצול המצב הבעייתי על ידי גורמים מסוימים, שטובת המוריש אינה לנגד עיניהם. בית המשפט כבר פסק, שהדגש בבחינת צוואות, ובחינת התנגדות ובקשות לקיום צוואה, הוא מצבו הנפשי של המוריש, בעת ניסוח הצוואה.

כך נאמר בע"א 7506/95 מיכל שוורץ נ' בית אולפנא בית אהרון וישראל. משרד עו"ד עקראוי את מזרחי ושות', מזכירים, שהמועד הקובע לבחינת טענות השפעה בלתי הוגנת, כלומר, באיזה שלב השפעה בלתי הוגנת פוסלת את הצוואה? בשלב העריכה של הצוואה, הניסוח הסופי, שאז יכולות להתווסף כל מיני תוספות, שאינן בדיוק מקיימות את רצון המצווה.

האם כל תלות היא השפעה בלתי הוגנת?

לפי הפסיקה, אם יש תלות כלשהי, אפשר לומר שיש ראשית ראיה לקיום השפעה בלתי הוגנת, וזאת בין השאר, לפי ע"א 2500/93 שטיינר נ' מפעל ארגון עולי מרכז אירופה. בית המשפט כן מציין, שלא כל תלות מוחלטת אומרת שיש גם אי הוגנות בהשפעה על נוסח הצוואה, אך כן ישר עולה החשש שהמצווה לא ביטא בעריכת הצוואה את רצונו החופשי, אלא ניסח אותה בהשפעת התלות שיש לו במישהו אחר.

מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם השפעה בלתי הוגנת בעת עריכת הצוואה?

אחד הטיפים הנפוצים, אותו יציעו לכם במשרד עו"ד עקראוי את מזרחי ושות', הוא להיעזר בעורך דין בכתיבת הצוואה. בכל מקרה שאתם כותבים טקסט משפטי כלשהו, מומלץ לכם מאוד להיעזר בבעל מקצוע עם ניסיון בתחום. בניסוח הצוואה, ישנה חשיבות רבה במיוחד לעין ביקורתית ומקצועית, שתדע לבחון את ההליך כולו.

מתי בית המשפט יבטל צוואה?

צריך לומר שנטל השכנוע בטיעון של השפעה בלתי הוגנת, יהיה בדרך כלל כלפי התובע, אלא אם הוא הביא איזו שהיא הוכחה ניצחת שמעבירה את נטל ההוכחה.

הוא יצטרך להוכיח גם יסוד עובדתי וגם יסוד נפשי. בנוסף, בודקים בדיוק מתי היתה ההשפעה, הרי אם ההשפעה התחילה רק אחרי ניסוח הצוואה, הצוואה כנראה כן תהיה תקפה. במשרד עורך דין לסכסוכי ירושה עקראוי את מזרחי ושות', מסבירים, שכל הסיפור סובב סביב השאלה האם היתה תלות, והאם לתלות זו היה ביטוח בצוואה עצמה.

ואם אי אפשר להוכיח שלמצווה ניתנו טובות הנאה?

לא תמיד ניתן להוכיח שאכן חלק מהתלות של המצווה בזוכה נובע מטובת הנאה שההוא סיפק לו. מה שכן אפשר לבחון, זה האם בכלל קיימת תחבולה, האם יש העברת כספים כלשהי. אם נצליח להבין מי נהנה מכספים שנותן הזוכה, אפשר יהיה להתחקות אחרי מקור ההשפעה הבלתי הוגנת.

מה יעזור עורך דין במקרה כזה? ולמה כדאי לבחור במשרד עו"ד עקראוי את מזרחי ושות'?

לעורך דין, ובעיקר לעורך דין שמתמחה בתחום, כמו משרד עו"ד עקראוי את מזרחי ושות', יש יכולת להבחין, בעזרת עין ביקורתית ומקצועית, האם אכן יש ניואנסים בצוואה שמבטאים השפעה בלתי הוגנת. לא כל עורך דין יודע להבחין בניואנסים אלה, ולכן מומלץ לבחור במשרד, כמו משרד עו"ד עקראוי את מזרחי ושות', משרד מקצועי, בעל ניסיון בתחום, ובעיקר אמין.

במאמר זה דיברנו על:
המחבר

מייל אישי: yerushonlaw@gmail.com | אודותינו | עורכי דין עקראוי את מזרחי בפייסבוק

קצת על משרדנו

משרדנו עוסק זה שנים רבות בדיני צוואות וירושות תוך מתן דגש על יישום רצונו של הלקוח ועריכת המסמכים המשפטיים לפי רצונו ודעתו בדיוק כפי שרצה.

קו המנחה של משרדנו הוא כי רצונו של אדם כבודו והדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר בפעולות אשר יש לבצע לאחר לכתו של המוריש בשיבה טובה לעולם שכולו טוב.
משרדנו נוהג בזהירות יתרה בעריכת צוואות ומוודא כי הלקוח הבין ומודע לתוכן הנרשם בהם וכן שבע רצון מהאופן בו יתקבלו החלטות הנוגעות לענייניו האישיים לאחר פטירתו.

מעבר לעריכת צוואות, למשרדנו ניסיון עשיר ורב בייצוג לקוחות בהליכי התנגדות והגנה על צוואה.

עורך דין צוואות וירושות עקראוי את מזרחי תמונה ראשית - משרד עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'
עוד בנושא:
שתפו אותנו
צרו קשר עכשיו עם
עורך דין צוואות וירושות
לייעוץ חייגו עכשיו
052-5595831
פתח צ'אט
זמינים לשירותך 24/7
לייעוץ ללא התחייבות שלחו הודעה
דילוג לתוכן