ימים: א -ו: 8:00-19:00 ויום ו': 8:00 - 12:00
לייעוץ חייגו עכשיו

072-3945777

יורשים

יורש הוא אדם (בדרך כלל אחד מקרובי המשפחה שלכם) הזכאי לקבל את רכושכם וממונכן לאחר שנפטרתם. זה שונה באופן די משמעותי ממוטב שהוא אדם ששמו בצוואתכם לקבל פריט רכוש לאחר מותכם. מי יכולים ולא יכול להיות היורשים שלכם נקבע לעתים קרובות ברמת המדינה.

יורשים - עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'

אנשים שנפטרים מבלי להשאיר אחריהם צוואה, הקרובים שלכם יהיו מועמדים כחוק לקבל את העיזבון שלכם. זה יכול להיות לפעמים גם לגבי כל רכוש שאינו מזוהה בצוואתכם. מאמר זה בוחן מי יכול להיות יורש וכיצד הוא עשוי לקבל מימכם ירושה אם חס ושלום תגיעו ל120 מבלי לתכנן כראוי את העיזבון שלכם.

מהו יורש?

יורש הוא אדם שזוהה באופן חוקי כמי שזכאי להיות המקבל של נכסי עיזבון כאשר אין צוואה או נאמנות זמינה.

סוגי יורשים

בעוד שהמשמעות הכוללת של "יורש" היא פשוט אדם הזכאי לחלק או לנכסיו או לנכסיו של אדם שנפטר, יש כמה היבטים משפטיים לסוגי היורשים השונים שצריך לקחת בחשבון.

יורש עיזבון: יורש עיזבון הוא האדם הנחשב להגיוני ביותר ובעל סבירות גבוהה לקבל נכסים מעיזבון – לא ניתן לבטל את תביעתו מבחינה משפטית עקב לידתו של יורש אחר.

במילים הפשוטות ביותר, יורש לכאורה הוא האדם הראשון בתור בסדר הירושה.

יורש משוער: בניגוד ליורש לכאורה, יורש משוער זכאי לרשת, בדרך כלל כס או כבוד תורשתי, אך ניתן היה לעקור או להביס את זכותו.

יורש מאמץ: יורשים מאומצים נחשבים לרוב כבעלי אותן זכויות כמו ילדים ביולוגיים. עם זאת, במדינות מסוימות יש חוקים ספציפיים מאוד לגבי ערבית שיכולים למנוע מילדים מאומצים לחלוק שווה בשווה בצוואה. מסיבה זו, חשוב מאוד להבין את החוקים בנוגע ליורשים מאומצים.

יורש בטחונות: יורש בטחונות הוא מי שבא מקו הדם של המנוח, אך אינו צאצא ישיר. לדוגמה, אחות, אח, דודה, דוד, בני דודים וכו', כולם ייחשבו יורשי בטחונות.

זכויות יורשים לעיזבון

במסגרת נאמנות או צוואה, זכויותיו של יורש בירושה נקבעות באופן קונקרטי. בהיעדר תכנית צוואה רשמית, מבחינה חוקית, יורשים נחשבים כבני משפחה. המשמעות היא שאם בעל עיזבון נפטר בצוואתו (ללא צוואה או נאמנות), יורשיו יהיו זכאים לכל רכוש ונכס בעיזבון.

כפי שציינו, צו הירושה מוכתב בחוק המדינה, אך ברוב המקרים הוא עוקב אחר בן/בת זוג – ילדים – צאצאים – קרובים. זכרו, ישנם מספר נכסים שבאופן אידיאלי יוגדרו כך שיעברו ישירות למוטב, גם אם צוואה או נאמנות לא מכתיבות זאת. כך, למשל, התמורה מפוליסת ביטוח חיים לא בהכרח תלך לקרובי משפחה (יורש) אם מוטב היה רשום בפוליסה.

מהו מוטב?

מוטב הוא אדם ששמו כחוק (על ידי הנותן/הבעלים) לקבל רכוש מעיזבון. חשוב להבין את התפקיד שממלא המוטב בתוכנית העיזבון שלכם, ואת הזכויות שיש להם על הנכסים או הרכוש שאתם רוצים שהם ירשו. ההחלטה למי למנות כמוטב יכולה להרגיש לעתים קרובות מעט מכריעה, אבל בעזרת הייעוץ הנכון של עורך דין צוואות וירושות, אשר עוסק בסוגיות שכאלו, תוכלו לקבוע מי צריך להיות המוטב שלכם. מוטב אינו יורש.

הוא יכול להיות חבר, שותף לטווח ארוך, ילד חורג או ארגון צדקה. אפילו חיית מחמד יכולה להיות מוטב! ובעוד היורשים יכולים להיות מוטבים, זה לא תמיד מובן מאליו שהם יורשו. קחו, למשל, הורים שמשאירים את עיקר אחוזותיהם לשותפים רומנטיים במקום ילדיהם החיים או סבים וסבתות שחותכים נכדים סוררים מצוואתם.

כדי להפוך את העניינים למעניינים יותר: בעוד שצוואה וצוואות אחרונות מספקות כיוון לאופן שבו המוריש רוצה לחלק את נכסיו, היא לא בהכרח קובעת מי יירש את הנכסים מכיוון שהם מועברים לרוב באמצעות ייעוד מוטב. באמצעות, בנק, חברת ביטוח או מוסד פיננסי אחר.

לדוגמה, צוואה עשויה להורות חלוקה שווה של חשבונות פיננסיים בין שני ילדים, אך אם כל ייעוד המוטבים לכל החשבונות הללו הם על שם בן הזוג לשעבר של המוריש, אותו בן זוג לשעבר זכאי לנכסים. הילדים לא יקבלו כלום אלא אם כן יש חשבונות בעיזבון ללא ייעוד מוטבים; אז הילדים יהיו זכאים לנכסים האלה.

יורש מול מוטב: למי יש זכות גדולה יותר על העיזבון שלכם?

מה ההבדל בין יורש למוטב? למדו מדוע מונחים אלה ניתנים להחלפה וכיצד הם יכולים להשפיע על תכנון הצוואה שלכם. על פני השטח, יורש ומוטב עשויים להיראות כמו שני מונחים שניתן להשתמש בהם לסירוגין. אבל האמת היא שכאשר מדובר בתכנון הצוואה, ישנן זכויות ספציפיות לכל תפקיד, וחשוב שתבינו את ההבדלים.

כאשר מסתכלים על יורש מול מוטב, חשוב להבין שיש כמה הבדלים ברורים בין שני המונחים. ברמה גבוהה, ההבדל העיקרי הוא שיורש הוא צאצא או קרוב משפחה שעומד בתור בירושה, אם לא הגדרתם כראוי את הצוואה שלכם.

לעומת זאת, מוטב הוא מישהו שאתם מסמיכים, באמצעות מסמך משפטי רשמי, כמקבל הנכסים או הרכוש שלכם לאחר פטירתכם. כישלון בשמות המוטבים כראוי עלול לגרום לכך שחוק המדינה, במקום, יכתיב מי יקבל מה מהעיזבון שלכם.

מי יכולים להיות היורשים שלכם?

חוקי המדינה מחליטים בדרך כלל כיצד לקבוע יורש ומי יירש את העיזבון שלכם אם לא תכינו צוואה. היורש שלכם במקרה זה יכולה להיות אחת מהאפשרויות הבאות:
– בן הזוג שלכם
– הילדים שלכם
– נכדים
– ההורים שלכם
– אחים ואחיות
– דודים ודודות
– בני משפחה רחוקים שניתן לאתרם

ירושה מולדת בדרך כלל עובדת בקנה מידה היררכי זה. יורשים שניתן לזהות יקבעו גם כיצד יחולק הרכוש שלך בין משפחתך שנותרה בחיים. חשוב לקחת בחשבון את חוק מדינת ישראל כאשר אתם מחליטים אם לחתום מסמכי תכנון עיזבון כלשהם.

אי ביצוע פעולה זו עלולה לגרום לסיבוכים משפטיים עבור האנשים שאליהם אתם רוצים להשאיר את הנכסים והממון שלכם. בנוסף, במדינות מסוימות, שבהן לא ניתן לזהות קרובי משפחה חיים, בית משפט לצוואה עשוי להפעיל הודעה לכל משפחה שנותרה בחיים להופיע.

אם זה יתברר כבלתי מוצלח ולא ניתן למצוא קרובי משפחה, העיזבון פשוט יהפוך לרכוש המדינה במקום זאת. על כן חשוב לוודא באיזה מדינות יש לכם רכוש ומה החוק באותן המדינות.

מי לא יכולים להיות היורשים שלכם?

אמנם היורשים שלכם יכולים להיות אחד מאנשים רבים ושונים בהתאם למצב המגורים שלכם ולנסיבות. ישנם מספר אנשים שבדרך כלל לא ייחשבו כמתאימים להיות היורש שלכם, במקרה שלא השארת מאחוריכם צוואה שמסדירה את העיזבון שלכם. אלו כוללים:
– שותפים לא נשואים
– חברים קרובים
– ילדים חורגים
– בני זוג גרושים
– מחותנים
– ילדי אומנה
– ארגוני צדקה

כיצד לוודא שהעיזבון שלכם מגיע למי שאתם רוצים?

על מנת לוודא שמשפחתך וחבריך יקבלו את הנכס שברצונך להשאיר להם, חשוב לתכנן את העיזבון בהתאם.

כדי להעביר רכוש למוטבים אתה יכול להשאיר אותו להם באמצעות צוואה או באמצעות נאמנות. מסמכים משפטיים חיוניים אלה לא רק נותנים נתיב ברור של ירושה לעיזבון שלך, הם גם מאפשרים לך לחלק את הרכוש שלך בכל דרך שתבחר מבלי שחוקי המדינה יחליטו עבורך כברירת מחדל. אתה גם לא מוגבל בהגדרות של מי ומי אינו יורש.

צוואות ונאמנויות מאפשרות לך למנות כל אדם להיות מוטב לפי בחירתך, כל עוד הוא פועל לפי הכללים הרגילים הדרושים כדי שמסמכים אלה יהיו תקפים מבחינה משפטית.

במאמר זה דיברנו על:
המחבר

מייל אישי: yerushonlaw@gmail.com | אודותינו | עורכי דין עקראוי את מזרחי בפייסבוק

קצת על משרדנו

משרדנו עוסק זה שנים רבות בדיני צוואות וירושות תוך מתן דגש על יישום רצונו של הלקוח ועריכת המסמכים המשפטיים לפי רצונו ודעתו בדיוק כפי שרצה.

קו המנחה של משרדנו הוא כי רצונו של אדם כבודו והדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר בפעולות אשר יש לבצע לאחר לכתו של המוריש בשיבה טובה לעולם שכולו טוב.
משרדנו נוהג בזהירות יתרה בעריכת צוואות ומוודא כי הלקוח הבין ומודע לתוכן הנרשם בהם וכן שבע רצון מהאופן בו יתקבלו החלטות הנוגעות לענייניו האישיים לאחר פטירתו.

מעבר לעריכת צוואות, למשרדנו ניסיון עשיר ורב בייצוג לקוחות בהליכי התנגדות והגנה על צוואה.

עורך דין צוואות וירושות עקראוי את מזרחי תמונה ראשית - משרד עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'
עוד בנושא:
שתפו אותנו
צרו קשר עכשיו עם
עורך דין צוואות וירושות
לייעוץ חייגו עכשיו
052-5595831
פתח צ'אט
זמינים לשירותך 24/7
לייעוץ ללא התחייבות שלחו הודעה
דילוג לתוכן