ימים: א -ו: 8:00-19:00 ויום ו': 8:00 - 12:00
לייעוץ חייגו עכשיו

072-3945777

צוואה הדדית

כולנו רוצים להאמין כי נזכה להרבה שנים מאושרות וארוכות עם בן זוג תומך ואוהב. אנחנו מתמקדים בשנים המבורכות של הקמת המשפחה וגידול הילדים ולא חושבים על היום שבו אולי ניוותר לבדנו לעת זקנה.

צוואה הדדית באה להגן על שני בני הזוג שאם חלילה ישארו לבדם בערוב ימיהם, יוכלו לשמור על רכושם ועל אמצעי פרנסתם עד יומם האחרון. משרד עורך דין צוואות וירושות עקראוי את מזרחי ושות' מתמחה בהכנת צוואות הדדיות כדי להבטיח ששנותיכם האחרונות יתנהלו על מי מנוחות ובשלווה.

צוואה הדדית - עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'

משרד עורך דין צוואות וירושות עקראוי את מזרחי ושות'

עורכי הדין ישראל מזרחי וערן עקראוי הינם מייסדי משרד עורך הדין המתמחה בדיני ירושות וצוואות. זה אך טבעי שקשה לנו לחשוב על הימים שיבואו כשאנחנו כבר לא נהיה פה ואף חוששים שכתיבת צוואה היא מעין הזמנה לגורל רע, אך בדיוק ההיפך הוא הנכון.

באוירה מכבדת ונינוחה במשרד הממוקם בקריית מוצקין תוכלו לדאוג לעתיד ילדיכם ויקיריכם שייוותרו אחרי לכתכם ולמנוע סכסוכים וריבים שעלולים לקרוע משפחות. עריכת כל צוואה היא הדבר ההוגן והראוי ביותר לעשותו בעודכם צלולים ומיושבים בדעתכם, אך הצוואה החשובה מכל הינה צוואה הדדית.

מהי צוואה הדדית?

צוואה הדדית הינה למעשה שתי צוואות הנכתבות במקביל ובהן מבטיחים בני הזוג זה לזה כי כל הרכוש ואמצעי המחייה יוותרו ברשותם עד ליומם האחרון.

מדוע? משום שעל פי חוק הירושות, אדם הנפטר מותיר את רכושו לבן הזוג וילדיו, ולעיתים, על מנת לממש את חלוקת הרכוש בין כולם, יש צורך למכור את הדירה בה נותר בן הזוג לחיות.

מצב שכזה שם פעמים רבות את בן הזוג הנותר במצב מאוד לא נעים, בגיל מתקדם לפתע לעזוב את בית המגורים ולקבל תמורתו רק את חלקו היחסי בירושה באופן שלא מאפשר לו רכישת דירה אחרת או אפילו מחיה ראויה הינו אבסורד במקרים רבים.

על מנת להימנע ממצב שכזה, הצוואה ההדדית מאפשרת לבן הזוג להמשיך לגור בבטחה בביתו אליו הוא רגיל ולהמשיך להחזיק בכל הרכוש המשותף ובחשבונות המשותפים עד יומו האחרון. לאחר לכתו של בן הזוג יוכלו הילדים להתחלק ברכוש שנותר שווה בשווה על פי חוק.

צוואה הדדית – לא רק לבני זוג

צוואה הדדית יכולה להחתם בין כל שני בני אדם המעוניינים להבטיח זה את שלומו של האחר לאחר לכתם, זה יכול להיות זוג לא נשוי החי ביחד, בין קרובי משפחה, אחים ואחיות, שני חברים או כל צמד של אנשים המעונינים להוריש זה לזה את רכושם עם בוא יומם.

הצוואה ההדדית מסירה כל ספק כי כל אחד מבני הזוג רוצה את טובתו של האחר, והוא יעמוד כנגד כל תביעת ירושה של כל אדם שיתבע לעצמו זכות. בדרך זו תוכלו להיות בטוחים שהאדם היקר לכם לו אתם רוצים לדאוג יהיה מוגן.

לדוגמא, אם המטפלת בעצמה בבנה הסובל מנכות כלשהי ואינו מסוגל לדאוג לעצמו, יכולה להבטיח כי כל רכושה יעבור אליו ולא אל שאר אחיו הנהנים ממצב כלכלי מצויין והיא חוששת שינשלו אותו או לא ידאגו לו כל צרכו.

דוגמא נוספת, אישה אשר זוכה לאהבה באחרית ימיה ומעוניינת שלאחר לכתה אהובה יוכל להמשיך לגור בדירה אותה הם חולקים יחדיו ולעכב את זכויות ילדיה אשר מסוגלים לדאוג לעצמם עד שיגיע יומו.

המנעות מניצול לרעה של צוואה הדדית

כולנו מקווים שבני הזוג שלנו הם אנשים הוגנים וראויים שלאחר לכתנו לא יעשו שימוש לרעה ברכוש שבו זכו. מטרתה של הצוואה ההדדית היא להגן על בן הזוג שנותר מאחור כדי שיוכל להמשיך להחזיק בדירה בה הוא חי ובממון שאותו הוריש לו בן הזוג הנפטר וזאת על מנת שלעת זקנה וחולי לא יאלץ לעבור שינויים דרמטיים ופתאומיים שיערערו את עולמו ויחמירו את מצבו ויניחו לו לחיות את שארית חייו במקום מוכר ואהוב עם יכולת לדאוג לצרכיו.

אך כמובן שהעולם הרבה יותר מורכב מכך, ואנשים יכולים להיות לעיתים נצלניים ונבזיים. מצב שבו אישה או גבר נפטרים ובן או בת הזוג שלהם עושים שימוש לא ראוי בכספים וברכוש שירשו באופן שמפר באופן חריף את זכויותיהם של היורשים הבאים בתור, לרוב ילדי הנפטר, הינו פסול.

לכן יש דרך למנוע זאת. במהלך כתיבת הצוואה ההדדית יכול כל אחד מן הצדדים לקבוע סייגים והוראות מגבילות מה ייעשה ברכוש לאחר לכתו, באופן שישמור על זכויות כל יקיריו.

לדוגמא, גבר אשר מעוניין להבטיח את עתידה של בת הזוג שלו אך אינו מעוניין שתתנכר לילדיו ותעשה ברכוש כבשלה, יכול לקבוע כי היא זכאית לסכום כסף המספיק לה למחייתה ואילו כל השאר יעבור לילדיו, הוא יכול לאסור עליה למכור את הדירה או להוריש אותה לילדיה בלבד במקום לילדיו וכדומה. כאשר אנו מתכננים את צעדינו בתבונה בטרם בוא פורעות, לכולם הרבה יותר קל ופשוט יותר ואין צורך במריבות, סכסוכים או תביעות הדדיות לאחר שאנו עוזבים את העולם הזה לעולם שכולו טוב.

כיצד מתבצעת צוואה הדדית?

ניתן לכתוב את הצוואה כמסמך בודד או כשני מסמכים זהים, כאשר סייגים או הגבלות מסויימות נעשות בהסכמה על ידי שני בני הזוג. את הצוואה ההדדית מנסחים באמצעות עורך דין אחד לשני בני הזוג, אם כי במקרים מסויימים ניתן שכל אחד מן הצדדים ישכור עורך דין לעצמו. הפקדת הירושה מתבצעת אצל רשם ירושה במשרד המשפטים בדיוק כמו שנהוג ומקובל בצוואה רגילה.

איפה מומלץ לערוך צוואה הדדית?

על מנת להפקיד צוואה יש צורך בעורך דין המתמחה בדיני צוואות וירושות. משרד עורך דין עקראוי את מזרחי ושות' הינם בעלי נסיון רב והכשרה לבצע את כל סוגי הצוואות. באוירה נינוחה ומכבדת, תוך התחשבות ורגישות, תוכלו להפגש עם בן הזוג שלכם במשרדים הממוקמים בקריית מוצקין, להעלות את כל הבקשות והרצונות שלכם ולגבש אותם לידי הסכם. לאחר החתימה הצוואה תהיה בתוקף עד שתחליטו לשנותה.

האם ניתן לבטל צוואה הדדית?

ניתן ואפשר לבטל צוואה הדדית כל זמן ששני בני הזוג עדיין בחיים על ידי הגשת בקשה לביטול הצוואה. בדרך כלל מבוטלת הצוואה כשיחסי בני הזוג עולים על שרטון או כאשר מתברר כי אין צורך בה. במידה ואחד מבני הזוג נפטר ובכל זאת בן הזוג הנותר בחיים מעוניין לבטלה, הוא ייאלץ לוותר על כל זכויותיו בה ולהעבירם לזוכים האחרים בתור.

לסיכום

צוואה הדדית מבטיחה כי כל אחד מבני הזוג החתומים עליה מבטיח את שלומו של האחר על ידי ציווי הדירה שברשותם ורכושם יעבור במלואו אל בן הזוג שנותר בחיים לאחר לכתם. בדרך זו בערוב ימיהם יוכלו בני הזוג להמשיך להתגורר בבית אותו הם מכירים ואוהבים ולהזדקן בכבוד מבלי לחשוש לעתידם. לאחר לכתו של בן הזוג השני, יוכלו הזכאים הבאים בתור לירושה לחלוק את הרכוש שנותר. משרד עורך דין עקראוי את מזרחי ושות' מתמחים בכל סוגי הצוואות, כולל צוואת הדדיות ברגישות ובהתחשבות מלאה בכל צרכי שני בני הזוג.

במאמר זה דיברנו על:
המחבר

מייל אישי: yerushonlaw@gmail.com | אודותינו | עורכי דין עקראוי את מזרחי בפייסבוק

קצת על משרדנו

משרדנו עוסק זה שנים רבות בדיני צוואות וירושות תוך מתן דגש על יישום רצונו של הלקוח ועריכת המסמכים המשפטיים לפי רצונו ודעתו בדיוק כפי שרצה.

קו המנחה של משרדנו הוא כי רצונו של אדם כבודו והדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר בפעולות אשר יש לבצע לאחר לכתו של המוריש בשיבה טובה לעולם שכולו טוב.
משרדנו נוהג בזהירות יתרה בעריכת צוואות ומוודא כי הלקוח הבין ומודע לתוכן הנרשם בהם וכן שבע רצון מהאופן בו יתקבלו החלטות הנוגעות לענייניו האישיים לאחר פטירתו.

מעבר לעריכת צוואות, למשרדנו ניסיון עשיר ורב בייצוג לקוחות בהליכי התנגדות והגנה על צוואה.

עורך דין צוואות וירושות עקראוי את מזרחי תמונה ראשית - משרד עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'
עוד בנושא:
שתפו אותנו
צרו קשר עכשיו עם
עורך דין צוואות וירושות
לייעוץ חייגו עכשיו
052-5595831
פתח צ'אט
זמינים לשירותך 24/7
לייעוץ ללא התחייבות שלחו הודעה
דילוג לתוכן