ימים: א -ו: 8:00-19:00 ויום ו': 8:00 - 12:00
לייעוץ חייגו עכשיו

052-8693401

צוואה נוטריונית

צוואה נוטריונית – כשמה כן היא. צוואה שמאושרת על ידי נוטריון והיא מעניקה תוקף משפטי לצוואה.

הצוואה הנוטריונית דורשת עימה אלמנטים נלווים, אשר חייבים להיות נהירים וברורים לעורך הצוואה, כדי למנוע מכם את הבלבול שכרוך בצוואה נוטריונית, מגיע המדריך שלפניכם, לעשות לכם סדר בכל מה שקשור לצוואה נוטריונית.

צוואה נוטריונית - עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'

צוואה נוטריונית

צוואה נוטריונית, כמו זו שעורך עורך דין צוואות וירושות עקראוי את מזרחי ושות', היא אחת מסוגי הצוואות שמתאפשרות לעריכה, תחת חוק הירושה בארץ. למעשה, צוואה ניתן לערוך באמצעים מגוונים, שכוללים: עריכת הצוואה בעל פה, עריכת הצווה בכתב יד, עריכת הצוואה בפני רשות, או כתיבת צוואה בפני עדים. צוואה נוטריונית נכנסת לקטגוריה של צוואה בפני רשות.

 

יתרונות הצוואה הנוטריונית

הסמכות של הנוטריון בצוואה נוטריונית, היא ממש כמו סמכות של שופט, מה שהופך את הצוואה לרשמית וכזו שניתן להוציא אותה לפועל. בנוסף, צוואה נוטריונית מונעת סיבוכים משפטיים עתידיים, כי מבחינת החוק יש לה תוקף משפטי לכל דבר, והאסמכתא הנוטריונית היא אחת האסמכתאות שמעידות בוודאות על נכונות הצוואה.

 

צוואה נוטריונית מבטיחה סיכויים גבוהים לקיומה

בעוד שעל כל צוואה קל יחסית לערער, צוואה נוטריונית הרבה יותר קשה לערעור, והרבה יותר מסובך להביא לפסילתה מאשר כל צוואה רגילה. התוקף המשפטי שמעניקה הצוואה הנוטריונית, מצמצם משמעותית את אפשרויות הפסילה העתידיות, כיוון שהיא מגובה בתוקף הכי גבוה שיש מבחינה ההיררכיה המשפטית בישראל.

 

תהליך חתימה על צוואה נוטריונית

חתימה על צוואה בפני נוטריון, היא תהליך משמעותי שמחייב חשיבה מוקדמת ובדיקה מטרימה. ראשית, יש לכתוב את הצוואה על כל סעיפיה, באופן מושכל וכזה שלא תתחרטו לאחריו, ורק לאחר מכן ניתן לעבור לשלב הבא, שיאפשר לכם להגיע עם הצוואה הכתובה והסופית למשרדי הנוטריון, על מנת לבצע את שלב החתימה והאימות.

 

אימות זהות על ידי הנוטריון

כדי לאמת את נכונות הצוואה, המהלך הראשון של הנוטריון – יהיה לוודא כי זהות המצווה זהה לזהות האיש שהגיע יחד עם הצוואה לצורך החתימה. בדרך כלל אופן הזיהוי ידרוש גם תעודת זהות, ולכן יש להצטייד עם תעודת זהות שכוללת תמונה ברורה, טרם התחלת התהליך הנוטריוני. לעיתים יתעד הנוטריון את אופן התיעוד, ואף יציין כי אימות הזהות נעשה על פי תעודת הזהות.

 

השלב העיקרי של הצוואה הנוטריונית

השלב העיקרי שמתבצע במהלך הצוואה הנוטריונית, מאשר – שאכן המצווה – כלומר כותב הצוואה, מבין את השלכות סעיפי הצוואה שלו, והוא עומד מאחוריהם באופן מלא. כדי להבטיח זאת, הנוטריון יקריא לבעל הצוואה את הצוואה שכתב, וכן יסביר לו על כל סעיף וסעיף מה ההשלכות הנגררות ממנו, כך הוא יוודא כי אכן המצווה מבין את השלכות הצוואה שלו והוא מעוניין בהם.

 

חתימה מרצונו החופשי של המצווה

עוד אלמנט שהנוטריון יבדוק, זה שהמצווה חותם על הצוואה מרצונו החופשי, תוך הבנה מלאה של כל סעיפי הצוואה וללא לחץ חיצוני או סביבתי שמחייב אותו לחתום על הצוואה. מסיבה זו החתימה על צוואה נוטריונית תתבצע בדרך כלל ללא שיהיו מלווים לבעל הצוואה, כדי למנוע לחץ סמוי על בעל הצוואה מאת המלווה או קרובי המשפחה.

 

ההליך החוקי של צוואה נוטריונית

הצוואה הנוטריונית כוללת את ארבעת השלבים הבאים: השלב הראשון הוא אימות הזהות של בעל הצוואה. השלב השני הוא ווידוא רצונו האמיתי, החופשי ונטול הלחץ של בעל הצוואה. השלב השלישי כולל בדיקה שבעל הצוואה אכן מבין לעומק את ההשלכות של כל הסעיפים בצוואה שלו והוא אכן עומד מאחוריהם, והשלב הרביעי נועד כדי לוודא כי בעל הצוואה אכן כשיר לחתימה על הצוואה מבחינה משפטית.

 

אישורים נלווים לצוואה נוטריונית

כדי להבטיח, לאמת ולוודא, את כל הקריטריונים שמוטלים על הנוטריון, לעיתים הוא ידרוש מסמכים נלווים מבעל הצוואה, כדי לאמת את הנתונים שדורשים בדיקה. הנוטריון יכול לדרוש לדוגמא – אישור כשירות מפסיכיאטר, או לחילופין בדיקה עצמית או שיחה מקדימה שמוודאת כי אכן בעל הצוואה כשיר לחתימה ומבין לחלוטין את השלכות סעיפי הצוואה שלו.

 

צוואה נוטריונית שנמסרה בעל פה

הצוואה הנוטריונית יכולה להימסר בעל פה על ידי בעל הצוואה, כאשר הנוטריון ירשום את הצוואה מילה במילה, תוך כדי שהוא מוודא כי המצווה מבין את משמעות צוואתו. למעשה, אמנם הצוואה נמסרה בעל פה, אך הנוטריון מסכם את הצוואה שנמסרה בעל פה ממש מילה במילה, וכך מעניק לה תוקף משפטי ארוך טווח.

 

צוואה נוטריונית שנמסרה בכתב

כאשר הצוואה נמסרה לנוטריון בכתב, על הנוטריון יהיה מוטל להקריא את הצוואה בפני המצווה, ולוודא כי הוא אכן מבין כל סעיף וסעיף מצוואתו. רק לאחר שבוצע התהליך של ווידוא התוכן, כמו גם אימות הזהות ורמת הכשירות של המצווה, יוכל הנוטריון לחתום על הצוואה ולאשר אותה ובכך להעניק לה תוקף משפטי.

 

החתימה על הצוואה הנוטריונית

כדי לאשר את כל סעיפי הצוואה, לא מספיק שהנוטריון יחתום רק בתחילת או בסוף הצוואה, אלא הרבה מעבר לכך. למעשה, נדרשת חתימה בכתב היד של הנוטריון בתוספת חותמת עם רישיון – על כל עמוד ועמוד של הצוואה, כף ייפסלו על הסף טענות עתידיות אשר מחזיקות בעילה של אישור נוטריוני חלקי.

 

אישור נוטריוני של צוואה

בנוסף לחתימות בכתב יד ובחותמת, שנדרשות לחתימה בכל דפי הצוואה, נדרש גם מילוי של טופס נוטריוני שכולל סעיפים מגוונים, ומאשר שהצוואה נקראה בפני בעליה, וכי המצווה אישר אותה ואף הצהיר כי זוהי צוואתו האחרונה וכי הוא מעוניין שבצוואה זו יעשו שימוש לאחר פטירתו. את האישור הנוטריוני יצרף הנוטריון לאוגדת דפי הצוואה.

 

היכן נשמרת הצוואה הנוטריונית?

הנוטריון שומר אצלו עותק מקורי של האישור ה נוטריוני שהוא מנפיק, כאשר בנוסף בעל הצוואה מקבל גם הוא את האישור הנוטריוני. בעל הצוואה יכול לשמור אצלו את הצוואה הנוטריונית, או לחילופין להפקיד אותו ברשם הירושות, אלמנט שמהווה עוד הבטחה לכך שהצוואה תקוים במלואה, ללא תביעות או סטיות.

 

חובת הסודיות של הנוטריון

חשוב לדעת, כי תוכן הצוואה כמו גם עצם ביצועה – יכול להיחשף רק לאחר המאה והעשרים של בעל הצוואה. מה שאומר, כי בעת שבעל הצוואה בחיים, על הנוטריון חלה החובה לשמור את תוכן הצוואה בסוד, כמו גם את עצם ביצוע הצוואה, והנוטריון מחויב לכך מעצם חובת האתיקה שמוטלת על כל עורך דין.

 

האם ניתן לבטל צוואה נוטריונית?

צוואה נוטריונית – כמו כל דבר אחר, היא פעולה הפיכה, וניתן לבטל אותה באחת מהאופציות הבאות: עריכת צוואה נוטריונית חדשה שמבטלת את קיום הצוואה הקודמת. כאשר לחילופין ניתן לבטל את הצוואה באמצעות אישור הצוואה כמובטלת – וכך גם יירשם עליה. כאשר האופציה הבאה היא ביטול של הצוואה באותו האופן בו היא נערכה – בכתב או בעל פה.

 

לסיכום: צוואה נוטריונית – עורכים רק אצל עקראוי את מזרחי ושות'!

צוואה נוטריונית כוללה עימה מעלות רבות, אשר מבטיחות סיכויים גבוהים לקיום הצוואה, בלי תביעות מונעות או סטיות. עורך דין צוואות וירושות עקראוי את מזרחי ושות', יעניק לכם את כל השירות המקיף של צוואה נוטריונית, כאשר כל התהליך מתנהל במקצועיות מלאה, תחת כללי האתיקה ועם סודיות מובטחת.

במאמר זה דיברנו על:
המחבר

מייל אישי: yerushonlaw@gmail.com | אודותינו | עורכי דין עקראוי את מזרחי בפייסבוק

קצת על משרדנו

משרדנו מתמחה זה שנים רבות בדיני צוואות וירושות תוך מתן דגש על יישום רצונו של הלקוח ועריכת המסמכים המשפטיים לפי רצונו ודעתו בדיוק כפי שרצה.
קו המנחה של משרדנו הוא כי רצונו של אדם כבודו והדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר בפעולות אשר יש לבצע לאחר לכתו של המוריש בשיבה טובה לעולם שכולו טוב.
משרדנו נוהג בזהירות יתרה בעריכת המסמכים המשפטיים ומוודא כי הלקוח הבין ומודע לתוכן הנרשם בהם וכן שבע רצון מהאופן בו יתקבלו החלטות הנוגעות לענייניו האישיים לאחר פטירתו.

עורך דין צוואות וירושות עקראוי את מזרחי תמונה ראשית - משרד עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'
עוד בנושא:
שתפו אותנו
צרו קשר עכשיו עם
עורך דין צוואות וירושות
לייעוץ חייגו עכשיו
052-5595831
פתח צ'אט
זמינים לשירותך 24/7
לייעוץ ללא התחייבות שלחו הודעה
דילוג לתוכן