ימים: א -ו: 8:00-19:00 ויום ו': 8:00 - 12:00
לייעוץ חייגו עכשיו

052-8693401

עריכת צוואה

כל אדם במדינת ישראל רשאי לערוך צוואה ולקבוע כיצד ענייניו האישיים יתנהלו לאחר לכתו לעולם שכולו טוב. מדובר למעשה בפעולה בסיסית בחייו של אדם הנועדה לאפשר לו לקבוע כיצד ובאיזה אופן יורשיו ינהגו ברכושו לאחר מותו.

עריכת צוואה - עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'

אין ספק כי לאדם אשר אינו בקיא בדיני צוואות וירושות עריכת צוואה נשמעת כפעולה מורכבת וסבוכה אשר טוב יעשה אם תתבצע על ידי עורך דין צוואות וירושות מיומן.

כאשר ניגשים לערוך צוואה עלות באופן טבעי שאלות שונות כגון איזה סוג צוואה יש לערוך, מדוע עלי לערוך צוואה וכן כיצד ניתן להבטיח כי הצוואה תעמוד במבחן בית המשפט ככל ותוגש התנגדות כלפיה.

עניין עלות עריכת הצוואה הינה גם שאלה העולה כאשר מעוניינים לגשת למשרד עורכי דין המתמחה בדיני צוואות וירושות וכן עלויות נוספות נלוות כגון תשלומי אגרות שונות וכו'.

במאמר זה נסקור באופן מקיף את נושא עריכת צוואה, נראה במה הדבר כרוך ומדוע משרדנו ממליץ לכל אדם לערוך צוואה עוד בחייו. נראה כיצד ניתן להבטיח כי עריכת הצוואה תהיה חזקה ואיתנה מבחינה משפטית וכן איזה סוג צוואה אנו ממליצים לערוך.

עריכת צוואה תקנה שקט וודאות

מוות הוא אחד הדברים אשר אנו כבני אדם מדחיקים ונוטים לא לחשוב עליו. פעמים רבות אנו כבני אדם מתנהגים כאילו צפויים לנו חיי נצח אך האמת היא כי אין איש אשר חי לנצח.

מוות הוא אחד הדברים המרכיבים את עולמנו וכל אדם בתקופה כזו או אחרת יילך בשיבה בטובה לעולם שכולו טוב.

אחד הדברים המעסיקים אדם טרם פטירתו הוא כיצד יורשיו ינהגו ברכוש שיותיר מאחור וכן כיצד ענייניו האישיים יתנהלו כאשר לא יוכל לקבל את ההחלטות בעצמו.

סוגיה נוספת העולה במקרה של עריכת צוואה היא הצורך להסדיר באופן ברור את חלוקת הרכוש והנכסים בין היורשים כך שלאחר הפטירה לא יתגלו סכסוכים סביב נושא זה ושלומת המשפחה תשמר. זהו לא סוד כי משפחות רבות נקלעו למריבות וסכסוכים סביב ירושה שנותרה ולעיתים הדבר אף גרם לקרע משפחתי של ממש למשך שנים ארוכות.

במסגרת עריכת הצוואה רשאי המוריש לקבוע כיצד ובאיזה אופן רכושו יחולק, האם יחולק הרכוש שווה בשווה בין היורשים או שמה יורש אחד יקבל חלק גדול מחברו.

רצונו של אדם כבודו וזכותו לקבוע במסגרת הצוואה איך רכושו יחולק. כמו כן, רשאי לקבוע המוריש כי חלוקת הרכוש תעשה אך ורק לאחר שיכוסו כל הוצאות הלוויה והעניינים הנוספים הקשורים במקום הקבורה וכו'.

המסגרת החוקתית העוסקת בנוגע לעריכת צוואה הינה חוק הירושה, תשכ"ה – 1965 העוסק בכל הנוגע לעריכת צוואה, הכללים הקשורים בכך וכן הסוגיות הקשורות בהתנגדות לצוואה. יש לזכור כי במסגרת הצוואה רשאי המוריש לקבוע כיצד רכושו ונכסיו יחולקו כפי ראות עיניו למעט חלוקת רכוש הפוגעת בהוראות החוק.

למי מומלץ לעורך צוואה

אזרחים רבים סבורים כי אין טעם לערוך צוואה בשלב זה של חייהם היות והם עוד צעירים בשנים, בריאים ולא רואים סיבה הנראית לעין לערוך צוואה. ובכן, עריכת צוואה היא עניין חשוב אשר אינו תלוי גיל או מצב בריאותי. גם  אנשים בריאים בגופם ונפשם זקוקים לעריכת צוואה היות ואין אדם יודע מה ילד יום.

עריכת צוואה היא עניין משפטי פשוט יחסית אשר מתבצע באמצעות עורך דין לענייני ירושות וצוואות ומקנה למוריש שקט נפשי.

משרדנו ממליץ לכל אדם ואדם באשר הוא לערוך צוואה ללא קשר לגילו או מצבו. כמובן שכאשר מדובר במקרים מובים יותר כגון זוגות הידועים בציבור או הורים יחידנים הצורך בעריכת צוואה גדול יותר מאדם המצוי בסטטוס נשוי. יחד עם זאת, עריכת צוואה היא עניין המומלץ לכל אדם ויפה שעה אחת קודם.

סוגי הצוואות שניתן לערוך

היות ומאמר זה אינו עוסק בסוגי הצוואות הקיימות בדין הישראלי אנו נציין בקצרה את סוגי הצוואות השונות אשר ניתן לערוך. ככל והנכם מעוניינים להבין יותר אלו סוגי צוואות קיימים וכן במה הן כרוכות מומלץ לקרוא את המאמר המופיע באתר האינטרנט שלנו בנושא "סוגי צוואות".

צוואה בכתב –

מדובר בצוואה הנערכת על ידי המוריש בכתב ידו ללא התערבות של עורך דין לענייני צוואות וכן ללא עדים המאמתים את חתימתו. צוואה זו אשר הינה למעשה פרי ידיו של המוריש בלבד אינה מומלצת שכן מדובר בעריכת מסמך אשר עבר בדיקה משפטית וכן לעיתים אינו עומד בדרישות החוק. כמובן כי החוק הישראלי מאפשר לערוך צוואה זו אך אין הדבר מומלץ.

צוואה בפני עדים –

מדובר בסוג צוואה הנפוץ ביותר במדינת ישראל כאשר עורך הדין המתמחה בדיני צוואות יערוך את המסמך ויזמן למשרדו את המוריש וכן שני עדים נוספים אשר יאמתו את הצוואה. לאחר שהמוריש קרא והבין את תוכן הצוואה, יחתום עליה ולאחר מכן יאמתו את חתימתו שני העדים הרלוונטיים.

צוואה בפני רשות –

זוהי למעשה הצוואה החזקה ביותר במשפט הישראלי כאשר המוריש עורך את הצוואה בפני גורם משפטי מוסמך כגון רשם בית משפט או נוטריון ולאחר מכן מקבלת הצוואה את אישורו של בית המשפט לענייני משפחה. משרדנו משרד עורכי דין עקראוי את מזרחי מספק ללקוחתיו שירותים משפטיים הקשורים בעריכת צוואה נוטריונית.

צוואה בעל פה –

זוהי צוואה הניתנת לעריכה אך ורק כאשר שוכב המוריש על ערש דווי. צוואה זו תעשה בעל פה על ידי המוריש בפני שני עדים אשר יערכו את הצוואה בכתבם ויפקידו אותה בפני הרשם לענייני ירושה. צוואה זו מכונה בשפה המשפטית "צוואת שכיב מרע".

צוואה הדדית –

צוואה הדדית הינה צוואה הנערכת בין שני בני זוג המתחייבים להוריש כל אחד לבן זוגו השני את הרכוש והנכסים אשר יותיר מאחור לאחר מותו.

כיצד ניתן להתוכנן לעריכת הצוואה

טרם עריכת הצוואה ופניה לעורך דין המתמחה בדיני צוואות וירושות חשוב כי כל אדם ואדם ישב עם עצמו ויגבש רשימה של כל הנכסים והרכוש הקיימים לו לרבות רשימת יורשים. כמו כן, טרם עריכת הצוואה חשוב לדעת אילו יורשים תכלול הצוואה וכן מה יהיה חלקו של כל יורש ויורש מהרכוש והנכסים שיוותרו לאחר הפטירה.

הכנה מקדימה טרם עריכת הצוואה בצירוף שמות היורשים הרלוונטיים וחלוקת הרכוש היא המפתח לצוואה מדויקת ומסודרת אשר תשקף את רצונכם המלא. נקודה נוספת המשפיעה באופן ישיר על עריכת צוואה היא מצבו הרפואי של המוריש ערב החתימה על הצוואה.

ככל וידוע כי למוריש קיימת בעיה רפואית כזו או אחרת חשוב להצטייד בתיעוד רפואי עדכני המשקף את מצבו הבריאותי של המוריש.

יש לזכור כי ככל ותעלה התנגדות בשלב מאוחר יותר לגבי הצוואה ניתן יהיה לבקש מבית המשפט לדחות התנגדות זו לאור המסמכים הרפואיים אשר יוצגו לבית המשפט וישקפו את מצבו הבריאותי של המוריש במעמד החתימה. אחת הטענות הנפוצות העולות כאשר מדובר בהתנגדות העולה בעניין צוואה היא מצבו הבריאותי של המוריש.

ככל וידוע כי קיימת בעיה רפואית כזו או אחרת יש להצטייד במסמכים רפואיים עדכניים במעמד החתימה על הצוואה ולצרפם לה לכל מקרה שלא יבוא. הכנה מקדימה והתמודדות עם נקודות תורפה העלולות לעלות בשלב מאוחר יותר יסייעו ליורשים השונים להתמודד עם כל התנגדות אשר תעלה נגד הצוואה.

עדכון צוואה, מתי ואיך?

פעמים רבות הצוואה אשר נערכה אינה רלוונטית יותר לאור שינוי נסיבות בחייו של המצווה. עדכון צוואה ועריכתה מחדש היא עניין חשוב מאוד אשר יש לשים עליו דגש ככול ויש שינוי נסיבות וככל ויש מקום לערוך את הצוואה מחדש. הותרת הצוואה כפי שהיא ללא שינויה בהתאם לנסיבות החדשות שנוצרו תביא לתוצאה בלתי רצויה ותוצאה אשר אינה משקפת את רצונו האמיתי של המוריש.

כאשר מתקיים אחד מהמצבים אשר יצויינו להלן ניתן באמצעות עדכון הצוואה ועריכתה מחדש לבטל את הצוואה הקודמת ולקבוע כללים חדשים כיצד ואיך ינהגו ברכוש לאחר הליכה לעולם שכולו טוב.

  • נישואין מחדש או גירושין. שינוי מצב אישי ברוב המקרים ישנה גם את הוראות הצוואה ויביא בפועל לרצון לערוך צוואה מחדש.
  • הרחבת התא המשפחתי. כאשר מתווספים ילדים לתא המשפחתי יש מקום לעדכן ולשנות את הצוואה בהתאם למספר הנפשות היורשות והילדים הקיימים.
  • למוריש התווספו נכסים או מקרקעין נוספים המשנים את מצב רכושו. במקרה זה בדומה להרחבת התא המשפחתי יש לעדכן את הצוואה ולעורכה בהתאם לרכוש והנכסים הרלוונטיים.
  • מצבו הכלכלי של המוריש התדרדר וכעת האמור בצוואה הראשונה אינו משקף נכונה את מצבו הכלכלי והפיננסי. במקרה זה, יש לשנות את הצוואה בהתאם למצב הכלכלי הנכון של המוריש.

היכן ניתן לשמור על הצוואה לאחר עריכתה

עריכת צוואה זוהי פעולה מבורכת ורצויה ויפה שעה אחת קודם. שמירה על הצוואה היא פעולה חשובה ביותר ובלעדיה לא ניתן בשלב מאוחר יותר לדעת מה ציווה המוריש וכיצד ניתן לנהוג ברכוש שהותיר. מסיבה זו, יש לוודא כי הצוואה נשמרת במקום הידוע ליורשים ואינה הולכת לאיבוד. כאשר מתקיים הצורך, ידעו היורשים למי לפנות והיכן למצוא את הצוואה.

אפשרות נוספת לשמירת הצוואה היא הפקדתה אצל רשם הירושות. באמצעות תשלום אגרה סמלית ניתן להפקיד את הצוואה במשרדי רשם הירושות וכך להיות בטוחים כי היא מאופסנת במקום בטוח ולא תלך לאיבוד. יורשי המוריש לאחר פטירתו מהעולם יוכלו לגשת לרשם הירושות ולהוציא את הצוואה ממשמורת.

כמה עולה לערוך צוואה

חשוב לציין כי לעריכת צוואה אין מחיר מחייב וכי בהתאם לכללי לשכת עורכי הדין (תעריף מינימלי מומלץ) ישנו תעריף מומלץ לעריכת צוואה אך עניין תשלום שכר הטרחה עבור עריכת הצוואה ישתנה ממשרד עורכי דין אחד לחברו.

בהתאם לכללי לשכת עורכי הדין עלות מומלצת לעריכת צוואה רגילה הינה 1,976 ₪ פלוס מע"מ כאשר צוואות אחרות שונות כגון צוואה נוטריונית תישא תעריף כספי שונה. בשורה תחתונה עלותה הכספית של הצוואה היא דבר חשוב אשר אין להקל בו ראש אך יחד עם זאת מה שחשוב הוא כי עורך הדין המטפל בצוואה יהיה עורך דין מקצועי בעל ניסיון בתחום.

במה משרדנו יכול לסייע לכם

עריכת צוואה היא עניין משפטי אשר אין להקל בו ראש ואין לעורכו כלאחר יד. אם חשוב לכם כיצד יורשכם ינהגו ברכוש שהותרתם אחרי לכתכם זה הזמן לפנות למשרדנו ולקבל ייעוץ משפטי מקיף אודות האפשרויות העומדות בפניכם וכן איזו צוואה מומלץ לכם לבצע ולערוך.

משרדנו הינו משרד המתמחה בדיני צוואות וירושות וערוך לספק לכם את מלוא השירותים המשפטיים בנושא זה.

משרדנו עורך ומנסח צוואה בפני עדים אשר הינה הצוואה הפופולרית במדינת ישראל וכן מאפשר גם עריכת צוואה נוטריונית אשר תערך ותחתם בפני עו"ד ערן עקראוי אשר הינו עורך דין ונוטריון.

מעבר לעריכת הצוואה משרדנו גם מספק את מלוא השירותים הנלווים הקשורים בעריכת צוואה כגון עדכון צוואה, ייצוג בבית משפט לענייני משפחה בהתנגדות לקיום צוואה וכו'.

אם טרם הסדרתם את עניינכם האישיים במסגרת צוואה זה הזמן לשנס מותניים ולפנות למשרדנו לצורך עריכת צוואה והסדרת הפעולות אשר תתבצענה לאחר לכתם לעולם שכולו טוב. אנו נשמח לסייע לכם ולענות לכל שאלה אשר תתבקש. השאירו לנו הודעה ואנו נדאג לשוב אליכם בהקדם.

במאמר זה דיברנו על:
המחבר

מייל אישי: yerushonlaw@gmail.com | אודותינו | עורכי דין עקראוי את מזרחי בפייסבוק

קצת על משרדנו

משרדנו מתמחה זה שנים רבות בדיני צוואות וירושות תוך מתן דגש על יישום רצונו של הלקוח ועריכת המסמכים המשפטיים לפי רצונו ודעתו בדיוק כפי שרצה.
קו המנחה של משרדנו הוא כי רצונו של אדם כבודו והדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר בפעולות אשר יש לבצע לאחר לכתו של המוריש בשיבה טובה לעולם שכולו טוב.
משרדנו נוהג בזהירות יתרה בעריכת המסמכים המשפטיים ומוודא כי הלקוח הבין ומודע לתוכן הנרשם בהם וכן שבע רצון מהאופן בו יתקבלו החלטות הנוגעות לענייניו האישיים לאחר פטירתו.

עורך דין צוואות וירושות עקראוי את מזרחי תמונה ראשית - משרד עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'
עוד בנושא:
שתפו אותנו
צרו קשר עכשיו עם
עורך דין צוואות וירושות
לייעוץ חייגו עכשיו
052-5595831
פתח צ'אט
זמינים לשירותך 24/7
לייעוץ ללא התחייבות שלחו הודעה
דילוג לתוכן