ימים: א -ו: 8:00-19:00 ויום ו': 8:00 - 12:00
לייעוץ חייגו עכשיו

072-3945777

כתיבת צוואה

צוואה היא המסמך האחרון שנשאיר אחרינו. מה המשמעות שלו, מה כוחה? האם כל אחד יכול לכתוב צוואה? האם התוקף של צוואה הוא מידי ברגע שאדם מסתלק מעולמו? מה האפשרות שצוואה תהפוך למסמך שלא קביל ויש לבחון אותו בעיניים משפטיות ואולי אפילו לבטלו? הצוואה היא מסמך בעל חשיבות עצומה לכל אחד מאיתנו.

כתיבת צוואה - עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'

מהי צוואה ?                            

כל אחד ואחת מאיתנו ישאיר משהו מאחור ביום שבו אנחנו נאלץ להיפרד מהעולם הזה.

עדיין לא נמצאה התרופה שתוכל לטפל בנכסים רגשיים של חוסר ואובדן, אולם בטיפול בכל שאר הנכסים הפיזיים והמוחשיים ניתן לטפל בצורה מסודרת באמצעות מסמך שיש לו תוקף משפטי ומקובל על כל הצדדים וזוהי הצוואה.

הצוואה היא למעשה בקשה אחרונה של כל אחד ואחת מאיתנו למה יקרה ביום שאחרי לכתנו. מובן שהעיסוק בנושא הוא לא פשוט ודורש לעיתים קרובות תעצומות נפש גדולות מאד בכדי להתעמת עם המצב. אם זאת צוואה היא הדרך בה יוסדרו כל העניינים הנוגעים לכלל הנכסים והבקשות שלכם לאחר מותכם. אין להקל ראש בכך. הצוואה יש בכוחה למנוע מפחי נפש או בעיות רבות. כתיבת

למה חשוב לכתוב אותה ?        

הצוואה היא מסמך חשוב מעין כמותו. היא מסדירה את כל מה שחשוב לנו. אנחנו אלו שמחליטים איך ומה יהיה כתוב בה ומה יהיו הבקשות והדרישות שלנו לאחר לכתנו, ולא פחות חשוב מכך, איך הדרישות הללו יתקיימו. חשוב לכתוב אותה ממגוון סיבות, הנה חלק מהן.

הסדרה חוקית של כלל הנכסים –

במהלך חיים של גבר או אישה הם צוברים לא מעט נכסים מסוגים שונים. מעמדם החוקי משתנה בעקבות פטירתו של אדם, צוואה מסודרת ותקינה תבטיח שכלל הנכסים יעברו למי שאתם מבקשים.

למנוע מריבות בתוך המשפחה –

צוואה לרוב מתעסקת בנכסים וסכומי כסף משמעותיים שיכולים לשנות את חייו של פלני או אלמוני, לכן פעמים רבות אי הסדרה של צוואה גורמת לסכסוכים ומריבות קשות בין האנשים שהיו הקרובים ביותר לנפטר.

לוודא שהדברים יתבצעו לפי רצונך –

זכותו של כל אדם שסיום חייו יהיה כפי רצונו, כתיבת צוואה תוכל להבטיח שמסע ההלוויה, אופן הזיכרון ועוד דברים יהיו על פי הרשום בצוואה.

לטפל בדברים שאפשר –

כתיבת צוואה מתקיימת שאת או אתה במצב טוב ויכולים להבין מה אתם עושים, אדם לעיתים קרובות לפני מותו כבר ללא היכולת הזאת. לכן כתיבת צוואה שכוחכם במותניכם היא פעולה מתבקשת.

את מי היא משמשת ?        

הצוואה היא בעלת תוקף משפטי. יש למעשה מספר גורמים שאותם אמורה הצוואה לשמש. כל גורם מהסיבות שלו והצרכים שלו. כל כורם מסתכל על צוואה בעיניים שלו, אך המטרה משותפת, מימוש דרישת הנפטר לאחר לכתו.

המנוח / מנוחה –

הצוואה היא כלי בראש ובראשונה עבור מי שמנסח אותה וכותב אותה. הצוואה היא דף המסרים והפעולות של ני שכבר איננו כאן. לכן הצוואה מבקשת להבטיח את מילוי כלל הבקשות לפי הרשום בה.

המוטבים בצוואה –

הצוואה אמורה לשמש את כל מי שמוזכר בה, כלומר המוטבים שהצוואה פונה אליהם והם למעשה ייהנו מקיום הצוואה. במקרים רבים הצוואה תדבר על נכסים כאלו ואחרים, במקרים אחרים על בקשות שונות, בכל מקרה הצוואה תשמש את המוטבים כיצד לפעול.

מוסדות המדינה –

מוסדות המדינה יפעלו בהתאם לרשום בצוואה לאחר שזאת תאושר על ידי בית המשפט. לאחר אישורה, יפעלו המוסדות לאשר ולקיים את הרשום בצוואה.

בכדי להבטיח שהצוואה שלכם רשומה היטב רצוי להיעזר בעורך דין צוואות וירושות, כך תבטיחו שהצוואה שלכם תהיה רשומה וערוכה ללא דופי. המומחים שלנו במשרד עו"ד עקראוי את מזרחי ושות' ישמחו לסייע.

מה התוקף שלה ?                                     

תוקפה של הצוואה היא כשל מסמך משפטי מחייב. כמובן שבכדי שהתוקף הרשום בה יהיה תקף חייבים להתקיים מספר תנאים:

 • צוואה אחרונה – אדם יכול לכתוב בחייו צוואה, ולאחר מכן לתקן את הכתוב בה ואת הנוסח שלה, לכן מוסכם שהצוואה האחרונה שנחתמה, היא הקובעת, בהתקיים שאר התנאים.
 • כשירותו של האדם – חייב אדם החותם על צוואתו להיות כשיר ובעל דעה, לכן לטובת צוואה הנערכת על ידי עורך דין צוואות וירושות נדרשים שני עדים להבטחת הנושא.
 • תום לב – צוואה חייבת להיכתב בתום לב מוחלט ללא השפעה זרה או חיצונית על הכותב אותה. אם יתברר שצוואה נכתבה תחת איום או בהשפעה שלילית, בית המשפט רשאי לפסול אותה.
 • אישור בית המשפט – כל צוואה תהיה תקפה לאחר שית המשפט אישר אותה, ללא כן התוקף שלה לא עומד לה בפני מוסדות שונים

תוקפה של צוואה הוא בעל משמעות אדירה לקיומה, ללא התקיימות התנאים הללו, קיום הצוואה לא יוכל להתממש.

מה חשוב לרשום בה ?       

צוואה היא לא מסמך לקוני דוגמת טופס של משרד ממשלתי. אין דרך נכונה לכתוב צוואה ואין הגבלה על מה מותר או אסור לכתוב בה. עם זאת צוואה היא מסמך מחייב ובעל תוקף משפטי, אם כן מה בכל זאת חשוב לרשום בה?

 • פירוט הנכסים של אדם – הצוואה צריכה להכיל את סך הנכסים של אדם. מעין רשימה מסודרת שמסבירה בדיוק מה יש לו לאדם בראשותו ומהם הדברים הרשומים על שמו, לא אחת מגלים היורשים שיש נכסים עליהם לא ידעו טרם פתיחת הצוואה.
 • האופן שבו יחולקו הנכסים – הצוואה תהיה חייבת להסדיר את האופן שבו יחולקו הנכסים הללו. ככל שהפירוט יהיה מדויק יותר, האפשרות שהמריבות והוויכוחים לגביה ייעלמו יגדלו.
 • בקשות מיוחדות – אם ברצונכם לקיים בקשה מיוחדת שאינה תלויה בנכסים, הצוואה היא מקום מצוין לעשות זאת. הצוואה היא המסמך האחרון שלכם, תדאגו שכל מה שעל ליבכם וכל בקשה שלכם יהיה רשום בה.
 • מי אחראי על קיום הצוואה – קיום הצוואה יכול להיות מקור למאבק ייצרי, לכן רצוי להבטיח בצוואה את מי שיהיה אחראי לקיומה, אצלנו במשרד עו"ד עקראוי את מזרחי ושות' נבטיח שהדברים אכן יתקיימו לפי בקשתכם.

מי יכול לנסח צוואה?  

ניסוח צוואה הוא כמובן זכות של כל אדם. אם זאת ניסוח צוואה הוא לא דבר פשוט כלל ועיקר. בכל סעיף ובכל פרט יכולה להגרם בעיות וטענות. חוסר הבהירות של ניסוח צוואה יכול להוביל להיפך הגמור מהמטרה שלה, ובמקום להסדיר את כלל הדברים, היא תייצר וויכוחים קשים ומריבות גדולות. ועם כל זאת מי למעשה יכול לנסח צוואה?

 • כל אדם לעצמו – כאמור לעיל כל אחד רשאי לנסח צוואה לעצמו. אין הגבלה או התניה לגבי צוואה לאופן שבו כל אחד יכול לנסח לעצמו את צוואתו.
 • עורך דין – זוהי הסמכות הנוחה והטובה ביותר, עורך דין צוואות וירושות הוא הדמות המתאימה המכירה את הניואנסים, את האופן הנכון לנסח אותה ולרוב גם מכיר אישית את עורך הצוואה.
 • רשם הצוואות – ניתן לגשת אל בית המשפט לאגף רשם הצוואות ולנסח בפניהם את הצוואה ולהפקיד אותה בידי בית המשפט.

סיכום                                                                                  

צוואה היא מסמך בעל חשיבות עצומה לאדם, כל אדם, גם אם אנו חשים שעצם העיסוק בה יש בו חוסר נוחות והרגשה לא נעימה, יש בה את הכוח להסדיר תהליך מורכב בצורה נעימה וטובה ויש לה את הכוח להקים ריב ומדון בין היורשים הפוטנציאלים.

במאמר זה דיברנו על:
המחבר

מייל אישי: yerushonlaw@gmail.com | אודותינו | עורכי דין עקראוי את מזרחי בפייסבוק

קצת על משרדנו

משרדנו עוסק זה שנים רבות בדיני צוואות וירושות תוך מתן דגש על יישום רצונו של הלקוח ועריכת המסמכים המשפטיים לפי רצונו ודעתו בדיוק כפי שרצה.

קו המנחה של משרדנו הוא כי רצונו של אדם כבודו והדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר בפעולות אשר יש לבצע לאחר לכתו של המוריש בשיבה טובה לעולם שכולו טוב.
משרדנו נוהג בזהירות יתרה בעריכת צוואות ומוודא כי הלקוח הבין ומודע לתוכן הנרשם בהם וכן שבע רצון מהאופן בו יתקבלו החלטות הנוגעות לענייניו האישיים לאחר פטירתו.

מעבר לעריכת צוואות, למשרדנו ניסיון עשיר ורב בייצוג לקוחות בהליכי התנגדות והגנה על צוואה.

עורך דין צוואות וירושות עקראוי את מזרחי תמונה ראשית - משרד עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'
עוד בנושא:
שתפו אותנו
צרו קשר עכשיו עם
עורך דין צוואות וירושות
לייעוץ חייגו עכשיו
052-5595831
פתח צ'אט
זמינים לשירותך 24/7
לייעוץ ללא התחייבות שלחו הודעה
דילוג לתוכן