ימים: א -ו: 8:00-19:00 ויום ו': 8:00 - 12:00
לייעוץ חייגו עכשיו

052-8693401

קיום צוואה

כאשר אריתה פרנקלין מתה בשנת 2018  מבלי להשאיר מאחוריה צוואה חוקית , היא הצטרפה לרשימה ארוכה להפתיע של אנשים מפורסמים, כולל הזמר המפורסם פרינס, שגם עשה את אותו הדבר.

בכך שלא הכינה תוכנית עיזבון, היא הפכה את מלאכת הסדרת ענייניה וקיום הצוואה למורכבת יותר עבור קרובי המשפחה הנותרים שלה.

קיום צוואה - עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'

אמנם האחוזה שלכם אולי לא גדולה או מורכבת כמו של זמר מפורסם, אבל עדיין חשוב שתהיה לכם תוכנית פעולה שתאפשר את קיום הצוואה שלכם לפי רצונכם.

מה זה קיום צוואה?

קיום צוואה או תכנון עיזבון הוא תהליך שעוזר לסדר את העניינים שלכם, כך שיקיריכם יוכלו לקבל את העיזבון שלכם אם תמותו. צוואה היא חלק מהותי מהתוכנית. כך גם רשימות הנכסים וההתחייבויות שלכם, עם פרטים על כל החשבונות הפתוחים.

ודאו שאתם רושמים את המוטבים שלכם בחשבונות הפרישה וההשקעות שלכם כדי שלא יהיה עיכוב בביצוע רצונותיכם. על מנת  שהצוואה שלכם תהייה קבילה כחוק ותאפשר חלוקה לפי רצונכם של העיזבון בין המוטבים אשר כלולים בעיזבון שכתבתם, הצוואה חייבת להתקבל אצל הרשם באמצעות צו לקיום צוואה. אשר מסדיר את קיום הצוואה על פי החוק הישראלי.

יותר מכתיבת צוואה

קיום צוואה הוא תהליך שכולל תכנון יסודי שפירושו לחשב את כל הנכסים שלכם ולהבטיח שהם מועברים בצורה חלקה ככל האפשר לאנשים או לגופים שאתם בוחרים, מבלי להשאיר שאלות פתוחות בנוגע לרצונות שלכם. יחד עם יישום התוכנית שלכם, עליכם לוודא שאחרים יודעים עליה ומבינים את רצונותיכם. לא בטוחים איך להתחיל?

עקבו אחר הרשימה הזו, ותכסו את רוב הנקודות העיקריות לקיום צוואה:

מלאו רשימת מלאי

כדי להתחיל, עברו על הפנים והחוץ של הבית שלכם, וערכו רשימה של כל הפריטים בעלי הערך. דוגמאות כוללות את הבית עצמו, מכשירי טלוויזיה, תכשיטים, פריטי אספנות, כלי רכב, אמנות ועתיקות, מחשבים או מחשבים ניידים, ציוד דשא וכלי עבודה חשמליים. הרשימה כנראה תהיה הרבה יותר ארוכה ממה שאולי ציפיתם. תוך כדי תנועה, ייתכן שתרצו להוסיף הערות למי אתם רוצים להשאיר כל פריט.

רשימה של נכסים שאינם פיזיים

לאחר מכן, התחל להוסיף את הנכסים הלא מוחשיים שלכם לרשימה שלכם, כגון דברים שבבעלותכם על הנייר או זכויות אחרות.

הפריטים המפורטים כאן יכללו חשבונות תיווך, תוכניות פנסיה, חשבונות בנק, פוליסות ביטוח חיים ופוליסות אחרות כגון סיעוד, בעלי בתים, רכב, נכות וביטוח בריאות. יש לכלול את כל מספרי החשבונות ולרשום את המיקום של כל המסמכים הפיזיים שברשותכם. ייתכן שתרצו גם לרשום מידע ליצירת קשר עבור החברות המחזיקות בנכסים אלה.

יצירת עותקים

לאחר השלמת הרשימות שלך, עליכם לתארך ולחתום עליהן ולהכין לפחות שלושה עותקים. יש למסור את המקור למנהל העיזבון שלכם (עוד על אותו אדם בהמשך). את העותק השני יש למסור לבן/בת הזוג (אם אתם נשואים) ולהכניס אותו לכספת. שמרו את העותק האחרון לעצמכם במקום בטוח.

בחרו מנהל עיזבון אחראי

מנהל העיזבון או מנהל העיזבון שלך יהיה אחראי על ניהול צוואתך כאשר תמות. חשוב שתבחרו אדם אחראי ובמצב נפשי טוב לקבלת החלטות חשובות.

אל תניחו מיד שבן הזוג שלכם הוא הבחירה הטובה ביותר. חשבו כיצד רגשות הקשורים למוות שלכם ישפיעו על יכולת קבלת ההחלטות של אדם זה. אם אתם צופה בעיה, שקלו אנשים מוסמכים אחרים.

בכל מקרה עדיף שתפנו לאיש מקצוע ומשרד עורכי דין המתמחה בכתיבה וקיום צוואה. שיוכל לספק לכם את השירות הנכון ביותר לניהול אחראי ולפי החוק של העיזבון שלכם.

בקרו אצל עורך דין עיזבון

למרות שאתם עשויים לחשוב שכיסיתם את כל הנקודות הבסיסיות, ייתכן שזה רעיון טוב להתייעץ עם איש מקצוע על תוכנית השקעה וביטוח מלאה שתבטיח את קיום הצוואה שלכם. ואם עבר זמן מה, אולי כדאי שתבדקו שוב את התוכנית שלכם.

ככל שאתם מתבגרים, הצרכים שלכם עשויים להשתנות, כגון להבין אם אתם צריכים ביטוח סיעודי והגנה על העיזבון שלכם מפני חשבון מס גדול או תהליכים ארוכים בבית המשפט. אנשי מקצוע מכירים גם את השינויים בחקיקה ובחוקי מס הכנסה על עיזבון, שעלולים להשפיע על העיזבונות שלכם ועל קיום הצוואה לפי רצונכם.

מה עלול לפגוע בקיום צוואה?

ההחלטות של ​​בית המשפט לערעורים שמתקבלות בכל חודש בישראל, מדגישות שוב את החשיבות של עריכת צוואה המבוצעת כהלכה ומראה את הבעיות שעלולות להתעורר כאשר אנשים מנסים ליצור צוואות תוצרת בית שאינן תואמות את החוק. ישנם מספר דברים עיקריים שיש לשים עליהם לב שעלולים לפגוע בסיכוי קיום הצוואה לפי רצון המוריש הינם:

  • אופן כתיבת הצוואה
  • המצב הבריאותי של המוריש בעת עריכת הצוואה
  • חוסר נוכחותם של עדים
  • מקרים בהם הצוואה לא הופקדה אצל רשם הצוואות

צו לקיום צוואה

צווים לקיום צוואה הינם צווים אשר מוגשים על מנת לוודא שקיום הצוואה מתבצע לפי רצון המוריש, ובהתאם לחוקי מדינת ישראל.

הגשת צו לקיום צוואה כוללת תשלום אגרה, וחייבת להתבצע בשפה העברית. ניתן למלא את הצו לבקשת קיום צוואה באינטרנט או בטפסים ייעודיים של רשם הצוואות.

עם הגשת בקשה לקיום צוואה יש לצרף תעודת פטירה ממשרד הפנים וכן תצהיר שנכתב על ידי עורך הדין מטעם הנפטר.

כשלא הושארה צוואה

כאשר לא הושארה צוואה, או במקרים בהם הצוואה לא מתייחסת לכל העיזבון של הנפטר, ניתן להגיש צו לקיום צוואה בנוגע לאותו עיזבון אצל רשם הצוואות.

זוהי פעולה שעיקר מטרתה לספק מענה במקרים שבהם לא הובהרה בצוואה חלוקת כלל העיזבון, ולספק פלטפורמה חוקית לדיון בעיזבון הנידון. בכל מקרה ניתן להגיש את הבקשה בצו לקיום צוואה אצל הרשם לצוואות האופן עצמאי, או באמצעות שירותי עורכי דין.

עורכי דין מומחים לקיום צוואה

אם יש לכם עדיין ספק בנוגע להכיצד עליכם להבטיח את חלוקת העיזבון שלכם לפי רצונכם כל שעליכם לעשות הוא לפנות אל משרד עורכי הדין עקראוי מזרחי ושות'.

המתמחים בייצוג, ליווי, והדרכה בדיני ירושה וצוואות. עם ניסיון של עשרות שנים באספקת המענה החיוני לקיום צוואה בתנאים שלכם, ורק על פי רצונכם. בנוסף לכך, עורך דין צוואות וירושות עקראוי מזרחי ושות' כאן על מנת לייעץ, לסייע ולפתור כל סוגיה שקשורה לקיום צוואה.

מפתרונות לחלוקת העיזבון בהתאם לחוק הישראלי, וליווי בכל השלבים הדרושים. עקראוי מזרחי ושות' כאן בשבילכם, לספק לכם את המעטפת המושלמת של סיוע משפטי בדיני ירושה וצוואות.

לסיכום

מומחים יאמרו לכם שדחיינות היא האויב הגדול ביותר של קיום צוואה. אף על פי שאף אחד מאיתנו לא אוהב לחשוב על מוות, תכנון לא נכון או לא יכול להוביל לסכסוכים משפחתיים, נכסים שהגיעו לידיים הלא נכונות, הליכים משפטיים ארוכים בבית המשפט ועודף כסף המשולם במסי עיזבון. כעת זה הזמן להתחיל.

אם לצטט את בנג'מין פרנקלין, "על ידי כישלון להתכונן, אתה מתכונן להיכשל". אז פנו במהרה למשרד עורכי הדין של עקראוי מזרחי ושות', וקחו את הצעד הראשון לקיום הצוואה שלכם. אל תשאירו את הגורל בידיים חובבניות וצרו קשר כבר היום.

במאמר זה דיברנו על:
המחבר

מייל אישי: yerushonlaw@gmail.com | אודותינו | עורכי דין עקראוי את מזרחי בפייסבוק

קצת על משרדנו

משרדנו מתמחה זה שנים רבות בדיני צוואות וירושות תוך מתן דגש על יישום רצונו של הלקוח ועריכת המסמכים המשפטיים לפי רצונו ודעתו בדיוק כפי שרצה.
קו המנחה של משרדנו הוא כי רצונו של אדם כבודו והדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר בפעולות אשר יש לבצע לאחר לכתו של המוריש בשיבה טובה לעולם שכולו טוב.
משרדנו נוהג בזהירות יתרה בעריכת המסמכים המשפטיים ומוודא כי הלקוח הבין ומודע לתוכן הנרשם בהם וכן שבע רצון מהאופן בו יתקבלו החלטות הנוגעות לענייניו האישיים לאחר פטירתו.

עורך דין צוואות וירושות עקראוי את מזרחי תמונה ראשית - משרד עורכי דין עקראוי את מזרחי ושות'
עוד בנושא:
שתפו אותנו
צרו קשר עכשיו עם
עורך דין צוואות וירושות
לייעוץ חייגו עכשיו
052-5595831
פתח צ'אט
זמינים לשירותך 24/7
לייעוץ ללא התחייבות שלחו הודעה
דילוג לתוכן